Heb ik een distributieriem of distributieketting? Actueel overzicht!

Veel autobezitters vragen zich af of hun auto een distributieriem of een distributieketting heeft. Dit is belangrijk om te weten, want het onderhoud en de kosten verschillen sterk tussen beide systemen. Op deze pagina lees je hoe je het verschil herkent en welke auto’s meestal een ketting of juist een riem hebben.

In de afbeelding hieronder zie je links een distributieriem en rechts een distributieketting.

voorbeeld distributieriem van een auto

voorbeeld distributieketting in een motor

Hieronder staat een overzicht van auto’s die een distributieketting hebben. Staat je model niet in de lijst, dan is de kans groot dat je auto een distributieriem heeft.

MerkTypeBouwjaar/opmerkingDistributieriem of Distributieketting
Alfa159ketting
AlfaBrera 2.2 en 3.0 benzineketting
Audi1.4 TSIketting
Audi1.4 TFSIketting
Audi1.4 TFSI ACTEA211distributieriem
AudiA3 1.6 FSIBenzineketting
AudiA4 1.8 (niet turbo)benzineketting
AudiA4 TSI 160B8ketting
AudiA3 2.0 TFSIEA888ketting
Audi A4 2.0 TFSIB8ketting
BMWAlle modellenna 1993ketting
CadilacAlle modellenketting
ChevroletCorvetteketting
ChevroletEpica 2.0 6-cilinder (V6)benzineketting
ChevroletSpark 1.0ketting
ChevroletSpark 1.2ketting
Chrysler Neon 2.0 160pkketting
Chrysler Neon 2.0 tot 133pk/148pk
distributieriem
ChryslerPT Cruiser 2.0 141pk06.2000 - 12.2010distributieriem
ChryslerPT Cruiser 1.6 116pk06-2000 - 12-2010distributieketting
CitroënC1 1.0benzinedistributieketting
CitroënC3 Picasso 1.6benzinedistributieketting
CitroënC3 1.4 en 1.6bezine vanaf 2010distributieketting
CitroënC4benzine vanaf 2010distributieketting
CitroënDS3 1.6benzinedistributieriem
CitroënDS4 1.6benzinedistributieketting
CitroënC5 1.6HDidiesel vanaf 08-2004distributieketting
DaciaDuster 1.6benzinedistributieriem
DaciaSandero 0.9TCe 90benzinedistributieketting
DaciaLogan MCV 0.9TCe 90benzinedistributieketting
DaihatsuTeriosdistributieketting
DaihatsuSirion 1.3benzinedistributieketting
Fiat500 Twin airbenzineketting
FiatPunto II 1.2 44kw 02-2000 tm 12-2009 benzinedistributieriem
FiatPunto II 1.2 59kw09-1999 tm 10-2005distributieriem
Fiat Punto 1.3 JTDdiesel vanaf 06-2003ketting
FordKA 1.3benzine vanaf 09-1996ketting
FordKA 1.6 Street KAvanaf 05-2003ketting
FordFiesta 1.3benzineketting
FordC-Maxketting
FordFocus 1.8ketting
FordFocus 2.0ketting
Ford Fusionbenzinedistributieriem
FordMondeoalle V6 modellenketting
Ford Mondeoalle types tussen 2001-2006ketting
FordMondeo 2.0benzine vanaf 2007ketting
FordGalaxy 2.3ketting
FordTransit 2.2diesel vanaf 2012ketting
FordRanger 2.2 en 3.2dieselketting
HondaJazzalle modellenketting
HondaCivicalle 2006 modellenketting
Hondaalle 2.0 4 cilinder vanaf 2002ketting
HyundaiAtosalledistributieriem
Hyundaii10 1.0benzinedistributieriem
Hyundaii10 1.2benzinedistributieriem
Hyundaii20 1.2benzinedistributieriem
Hyundaii20 1.4benzinedistributieriem
Hyundaii20 1.4dieseldistributieriem
Hyundaiix20 1.4dieseldistributieriem
Hyundaiix20 1.6dieseldistributieriem
Hyundaii30 1.4benzinedistributieriem
Hyundaii30 1.6benzinedistributieriem
Hyundaii30 1.6dieseldistributieriem
Hyundaiix35 1.7dieseldistributieriem
Hyundaiix35 2.0dieseldistributieriem
HyundaiSanta Fe 2.2diesel vanaf 01-2010distributieriem
HyundaiGrandeur 3.3 v6benzinedistributieriem
Jaguaralle modellen benzineketting
Jaguar2.7 V6dieseldistributieriem
Jaguar3.0 V6dieseldistributieriem
JaguarXF 2.2dieseldistributieriem
Jaguaroverige modellendieselketting
JeepCompass 2.2diesel vanaf 2011ketting
Jeepalle 3.0 V6dieselketting
KiaCarnival 2.9diesel (2001-2009)distributieriem
KiaRio 1.1 3cilinderdiesel (nw model)ketting
KiaRio 1.4benzine (nw model)ketting
KiaPicanto 1.0benzine (2009-2011)distributieriem
KiaPicanto 1.2benzineketting
KiaRiodiesel (oude modellen)ketting
KiaCeratodieselketting
KiaSorento 2.5diesel (oud model)ketting
KiaC'eed 1.4benzineketting
KiaC'eed 1.6benzineketting
KiaC'eed 1.6dieselketting
KiaVenga 1.4dieselketting
KiaVenga 1.6benzineketting
KiaOptimaalle modellenketting
KiaSportage1.7/2.0/2.2 R type dieselketting
KiaSorentonieuwe modellenketting
Landrover2.2diesel vanaf 2012ketting
LexusIS250 v6benzineketting
LexusIS220dieselketting
Mazda2alle benzine vanaf 2008ketting
Mazda3alle benzineketting
Mazda3dieseldistributieriem
MazdaMX5 1.8benzine vanaf 2005ketting
MazdaMX5 2.0benzine vanaf 2005ketting
MazdaMX5dieseldistributieriem
Mazda6benzine 2002-2008ketting
Mazda6dieseldistributieriem
MercedesA klassediesel 1.4 2012distributieriem
Mercedesalle overige modellenketting
Mini1.6diesel 2007-2010distributieriem
Mini1.4dieselketting
Mini1.6 N47diesel vanaf 2011ketting
Mini2.0diesel vanaf 2011ketting
MitsubishiColtalle types (benz+diesel)
ketting
NissanPrimeraalle benzineketting
Nissan Micranieuwe benzine modellenketting
Nissan Pixo 1.0 12vvanaf 06-2009ketting
NissanQashqai 2.0dieselketting
NissanX-trail 2.2dieselketting
NissanNote 1.4benzineketting
NissanNote 1.5dieseldistributieriem
NissanNote 1.6benzineketting
NissanJuke 1.4benzineketting
NissanJuke 1.5dieseldistributieriem
NissanJuke 1.6benzineketting
Peugeot107 1.0benzineketting
Peugeot207 1.62007ketting
Peugeot308 1.6benzineketting
RenaultClio 0.9TCe 90benzineketting
RenaultClio 1.2TCebenzineketting
RenaultScenic 1.2 TCebenzineketting
RenaultScenic 1.4 TCebenzineketting
RenaultMegane 1.2 TCebenzineketting
RenaultMegane 1.4 TCebenzineketting
RenaultKangoo 1.2 benzine08-1997 t/m 01-2008distributieriem
RenaultLaguna 2.0dieselketting
RenaultLaguna coupe 2.0dieselketting
Saaballe 4 cilinder benzine modellen met turboketting
Saab1.8 en 1.9 dieseldistributieriem
SeatIbiza III6L1 1.2Lbenzine 02-2002 / 06-2006distributieketting
Seat1.2 3 cilinder modellenbenzineketting
Skoda1.2 3 cilinder modellenbenzineketting
Smartfor fouralle bezine en dieselketting
SuzukiAlto 1.0 Vanaf 2009ketting
Suzuki1.2alle benzineketting
Suzuki1.3alle benzineketting
SuzukiSwift 1.3 & 1.5benzine 2005-2010ketting
SuzukiSX4 1.6benzineketting
SuzukiGrand vitara 2.4benzineketting
SuzukiGrand vitara II (JT) 3.2benzineketting
SSangyongMusso 2.9dieselketting
ToyotaAygo 1.0benzineketting
ToyotaIQ 1.0benzineketting
Toyota1.0 /1.3 /1.5 VVTialle modellenketting
ToyotaYaris 1.4dieselketting
ToyotaPruis 1.5ketting
ToyotaCorolla 1.4 t/m 1.8 VVTibenzineketting
ToyotaMR2 1.8benzineketting
ToyotaAurisalle modellenketting
ToyotaAvensis 1.8/2.0/2.4 benzineketting
ToyotaAvensis 2.0 en 2.2diesel vanaf 07-2006ketting
ToyotaVerso VVTibenzineketting
ToyotaRAV4 2.0 VVTibenzineketting
ToyotaRAV4 2.2diesel vanaf 2006ketting
OpelAstra H 1.3CDTI08-2005 – 03-2010distributieketting
OpelAgila 1.0 12vbenzineketting
OpelAgila 1.2 16vbenzineketting
OpelAgila1.3 CDTIdieselketting
OpelCorsa 1.0 12vbenzineketting
OpelCorsa 1.2 16vbenzineketting
OpelCorsa 1.4benzineketting
OpelVectra 1.808-2008 tm 10-2008distributieriem
OpelVectra 2.2benzineketting
OpelOmega 2.2benzinedistributieriem
Volkswagen
1.2 3-cilinderbenzineketting
Volkswagen1.4 FSIketting
VolkswagenGolf V 1.9 TDI05-2004 tm 11-2008distributieriem
VolkswagenGolf VR5ketting
VolkswagenGolf VR6ketting
VolkswagenTouaregketting
VolkswagenSharan VR6ketting
VolvoV50 2.0 96kWdiesel 04-2004 tm 07-2007distributieriem
VolvoV50 2.0 100kWdiesel 04-2004 tm 07-2010distributieriem

Wanneer moet je een distributieriem vervangen?

Een distributieriem is een slijtageonderdeel. In de meeste gevallen moet deze iedere 5 jaar of tussen de 60.000 en 120.000 kilometer worden vervangen. De exacte interval hangt af van het merk en type motor. Controleer dit altijd in het onderhoudsboekje of op de website van de fabrikant.

Wat gebeurt er als een distributieriem breekt?

Een gebroken distributieriem veroorzaakt vrijwel altijd ernstige motorschade. De kleppen en zuigers raken elkaar, waardoor het motorblok grote schade oploopt. De reparatiekosten beginnen meestal rond de €1.500 en kunnen nog veel hoger oplopen. Tijdige vervanging is daarom essentieel.

Wat doet een distributieriem precies?

De distributieriem zorgt voor de aandrijving van belangrijke motoronderdelen, waaronder de nokkenas en soms de waterpomp. Op de afbeelding hieronder zie je welke onderdelen door de riem worden aangedreven.

uitleg welke onderdelen door de distributieriem worden aangedreven

Met dank aan Autoweek voor de oorspronkelijke illustratie.

Distributieriem versus distributieketting

Beide systemen doen hetzelfde, maar werken op een andere manier en vragen ander onderhoud. Hieronder vind je de belangrijkste verschillen.

Voordelen en nadelen van een distributieketting

distributieketting en distributieriem onderhoud verschillen

  • Een ketting is van metaal en gaat normaal gesproken de levensduur van de auto mee.
  • Minder onderhoudsgevoelig dan een riem.
  • Maakt iets meer geluid.
  • Is zwaarder, waardoor de motor iets meer energie verbruikt.

Voordelen en nadelen van een distributieriem

  • Een riem is lichter, stiller en goedkoper te produceren.
  • Wel onderhoudsgevoelig en moet periodiek vervangen worden.
  • Verstevigd met nylon draden voor extra stevigheid.
  • Kans op ernstige motorschade als vervanging te lang wordt uitgesteld.

Auto verkopen met gebroken distributieriem

Heeft je auto een kapotte distributieriem en wil je hem liever verkopen dan repareren? Dat kan. Via onderstaande diensten kun je snel een bod krijgen, ook bij motorische schade:

  • Auto verkopen met gebroken distributieriem (Nederland)
  • Besteautobod.be (België)

411 gedachten over “Heb ik een distributieriem of distributieketting? Actueel overzicht!”

  1. Beste,

    Bedankt voor de super nuttige info.
    Ik weet alleen de motercode niet. Heb net bij volkswagendealer via kenteken opgevraagd en gaven ze ook aan distributieriem. Of heb je de code nodig om het 100% zeker te weten?

    Mvg
    Kokelaae

    Beantwoorden
  2. @ M.Kokelaar

    De Passat Variant (3C5) kent een distributieriem en een distributieketting variant.
    Hiervoor zou je moeten weten wat de code is van het motorblok. 9 van de 10 hebben een distributieriem.

    De levensuur van de riem is 180.000 km of om de 6 jaar.
    Waterpomp wordt ook meteen vervangen bij distributiewissel
    Materiaalkosten +/- 350 euro zonder arbeid

    Beantwoorden
  3. Beste,

    Ik wil een volkswagen passat uit 2006 kopen 2.0fsi maar kom er nu niet uit of dit model een riem of ketting heeft.
    In het onderhoudsboekje staat getandereim vervangen bij 180000
    Hoor graag van u.

    Mvg Michel

    Beantwoorden
  4. hallo, ik heb een vraag: heb onlangs een fiesta mk2 uit ’85 gekocht.
    het betreft, volgens de papieren, een 1.0.
    ik kan duidelijk zien dat hij een distributieriem heeft maar volgens mijn onderdelenhandelaar zou hij een ketting moeten hebben. iemand enig idee want kan er nergens iets over vinden?
    zo kan ik misschien uitsluiten dat de vorige eigenaar er geen andere motor heeft ingelegd.
    groeten

    Beantwoorden
  5. @ dimitri

    Een Ford Fiesta II bouwjaar 09-1983 tm 02-1989 met een 1.0 motor heeft een distributieketting volgens ons overzicht. Weet je zeker dat je niet tegen de multiriem aankijkt of dat het voertuig is geïmporteerd?

    Beantwoorden
  6. @ Theo

    Als het motorblok beschikt over 130 pk (96 kW) dan is er een distributieriem aanwezig.
    Dit geldt voor zowel de Focus Wagen, Focus Sedan en Focus Hatchback
    Bouwjaar tussen 10-1998 en 11-2004

    Beantwoorden
  7. @Hans,

    De Renault Megane heeft een distributieriem.

    Betreft de Peugeot 508 hebben wij specifiekere informatie nodig zoals het motorvermogen en bij voorkeur de uitvoering.

    De Peugeot 508 is er in een sedan en een sw uitvoering. Daarnaast heeft de sw uitvoering al 6 verschillende motorblokken en de sedan 7 verschillende.

    Beantwoorden
  8. Hello moderator,

    Wij hebben sinds kort een Peugeot 508 1.6 benzine automaat uit 2011 en een Renault Megane coupe 2.0 automaat uit 2011 aangeschaft..

    Hebben deze auto’s ketting of riem?

    Alvast bedankt voor het antwoord.

    Beantwoorden
  9. @Patrick,

    De genoemde Kia kan over 3 verschillende motoren beschikken: 66kW, 77kW en 80kW.
    De 77kW uitvoering (motorcode G4FA) heeft een distributieketting.
    De andere modellen vinden wij helaas niet terug in ons overzicht.

    Beantwoorden
  10. @Jaap

    De Kia Picanto (BA) met een 1.0 motor (12V) en motorcode G4HE gebouwd tussen 11-2009 en 06-2011 heeft een distributieriem.

    De tabel kan gebruikt worden als richtlijn. Bij een aantal modellen worden geen bouwjaren genoemd of specifiekere informatie. Het kan voorkomen dat een merk in dezelfde periode 4 verschillende motorblokken gebruikt met dezelfde motorinhoud en soms wel en soms niet een distributieriem toepast.

    Belangrijke gegevens bij het opvragen van exacte informatie = merk + type + bouwjaar + motorinhoud + kW of een kenteken mag ook.
    In sommige gevallen kunnen zelfs dealers niets met een kenteken en hebben zij het chassisnummer nodig om te achterhalen welke onderdelen zijn gebruikt in de auto.

    Beantwoorden

Plaats een reactie